Czech Innovation Expo
Czech Innovation Expo je chystanou expozicí z dílny České inovace a Českých center, jejímž smyslem je profilovat historii a současnost českého inovačního prostředí. Chceme poutavou formou a s využitím moderních technologií detailně ilustrovat odkaz České republiky ve světě a propůjčit pořekadlu "zlaté české ručičky" konkrétní tvary, barvy a jména. Czech Innovation Expo = stoletá retrospektiva české inovační sféry, v níž se prolínají technologie, audiovizuální umění, design a nové trendy. To vše načasováno ke stému výročí založení samostatného československého státu!
Velká oCZECHávání
Ve vztahu k zahraničí si Czech Innovation Expo klade za cíl především vytvořit pozitivní obraz České republiky, otevřít dveře pro zahraniční spolupráce prostřednictvím zdůrazňování role VVI v českém prostředí a rovněž prostřednictvím prezentace aktuálních výsledků špičkových českých kreativců a inženýrů.
Cílem projektu pro ČR je zejména zlepšování povědomí o úspěších české VVI sféry, zvyšování národního sebevědomí a podpora zájmu o technické obory.
Součásti expozice
1) Rodokmen vědců, vynálezců, průmyslníků
► Máme zájem rozšiřovat informace, které souvisí s uvědoměním o historii naší země, vyhledávat a zařadit do expozice významné české a československé příběhy. Jednou z hlavních filozofií celé aktivity je přinést národní uvědomění, hrdost k tématu inovací a šikovností českých lidí.
► Ve spolupráci s kurátorem expozice bude vybráno celkem cca 10-15 „elitních“ osobností z historie Československa z oblasti vědců a vynálezců, cca 10 „elitních“ osobností z oblasti průmyslníků a cca 5-10 současných „elitních“ osobností z oblasti vědy/průmyslu
► Mezi slavnými osobnostmi budou zmíněni např. Otto Wichterle, Antonín Holý, Jaroslav Heyrovský, František Křižík, Josef Sousedík
2) Inovační mapa ČR
► Interaktivní vícevrstvá mapa ČR
► Jednotlivé vrstvy budou obsahovat škálovatelná data v následujících oblastech:
A. univerzity a jejich fakulty
B. vědecko-technické parky
C. pracoviště AV ČR
D. evropská centra excelence ČR
E. inovační firmy
F. státní instituce podporující vědu, výzkum a inovace
G. nestátní instituce podporující vědu, výzkum a inovace
H. regionální členění ČR s krajskými úřady
► Cílem je zaručit neustále rozšiřování dat, proto veškerá projekce informací bude sdílena na dálku, abychom mohli zaručit aktuálnost a zajistit doplnění dat. V tomto ohledu nesmírně oceníme, když nám patrtneři i návštěvníci dají vědět, jaký zajímavý příběh nebo technologie chybí.
3) Technologie v praxi (3D objekty)
► Ukázky technologií a jejich reálného využití se zaměřením na 3D tisk plastu a kovu, nanotechnologie a nanomateriály, virtuální realitu, interaktivní promítací technologie, biotechnologie, mobilitu a další na základě produktů a vývoje českých společností, univerzit.
► Návštěvníci budou moci s expozicí reagovat ve více vrstvách. Tou první bude vizuální stránka a technologie, kdy návštěvník bude moci ovlivňovat obsah, který si chce prohlédnout.
► Hlavní technologií pro interaktivní komunikaci bude promítací technologie Lumitrix a virtuální realita.
► Návštěvník se bude moci osobně seznámit a vyzkoušet si např. 3D pero, výlisky 3D technologií kovu i plastu, prohlédnout si ukázky nanotechnologických materiálů a využití v praxi, přes rozšířenou realitu si pomocí chytrého zařízení nebo tabletu „nascanovat“ objekt/obrázek a projekcí získat další vizualizaci o vystavené technologii.
Charakter Expozice
Projekt Czech Innovation Expo bude realizován ve třech verzích - Light / Medium / Full - jejichž obsah je s každým stupněm bohatší a sofistikovanější.
Naším cílem je vytvořit maximálně jednoduché prostředí pro instalaci, aby s expozicí mohla jednotlivá centra pracovat v jakémkoliv prostředí samostatně. K celé expozici vznikne instalační návod a samozřejmostí bude též možnost konzultací při instalaci. Celá výstavní expozice bude koncipována pro převoz běžným dodávkovým automobilem třídy Transporter